Tajemství minulosti

Cesta „Tajemství minulosti“ – tisková zpráva

Skupina mladých lidí posbírala nápady a vytyčila podél turistické trasy v Prostřední Lipce nevšední stezku. Jedná se o pět zastavení a pracovní list (k dostání v Informačních centrech a v místním obchodě), který Vám bude průvodcem nejen tajemstvím minulosti na úpatí Králického Sněžníku, ale hlavně Vaši vlastním.

Nedaleko Polských hranic, na úpatí pohoří Králický Sněžník, se rozkládá obec Prostřední Lipka. Návštěvník zde nezabloudí. Lipová alej, jediná hlavní silnice v obci, lemuje Lipecký potok a několik domků, které mnohdy pamatují doby, kdy se v okolí budovalo pohraniční železobetonové opevnění, nebo ve velkém sklízel len do okolních textilních závodů.

Tyto události ale mizí v zapomnění a proto se skupina mladých lidí, studentů a dobrovolníků rozhodla udělat něco pro jejich zaznamenání. Za podpory vzdělávacího programu Evropské unie Mládež v akci vzali věci do svých rukou. Obrazně i prakticky. Záštitu nad projektem vzalo občanské sdružení Mlýn.

Esencemi celého koktejlu činností bylo nadšení místních mladých lidí udělat něco pro místo a společnost, ve které žijí a dále odborná podpora studentů univerzit.

Základním stavebním kamenem celého projektu byla návštěva pamětníků v obci a zaznamenání příběhů posledních 60 let. Zazněly zde příběhy o dosidlování pohraničí, zakládání JZD, kulturním životě v obci, radostech i strastech.

Po bádání, konzultacích s profesionály a odborníky si mohli studenti troufnout i na vytvoření konceptu pro možnou budoucí kroniku obce, vytvoření neoficiálního znaku a vlajky obce a vybudování „cesty tajemství minulosti“.

Vše bylo slavnostně představeno 13. 7. 2012 za účasti zástupců okolních obcí.

tajemstvi-minulosti         mladez1       mladez2

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain